Net Koli

0
8

Koli ve Oluklu mukavva ilk başlarda 1870’lerde ABD’de kullanıldı.1871’de Albert Jones oluklu mukavva Smyth, 1874’te tek taraflı oluklu mukavva ve Oliver long oluklu mukavva üretmeyi başardı ve patentini aldı. Ülkemizde oluklu mukavva Fabrikası İlk olarak seka tarafından 1954 yılında başlatıldı.İlk özel sektör oluklu mukavva Fabrikası 1968 yılında faaliyete adım atmıştır. Bugün, yaklaşık 100 şirket 120 fabrikada oluklu mukavva üretiyor. Oluklu mukavvanın kullanımı, dikkatin tarımsal ve endüstriyel ürünlerin maliyetleri üzerinde yoğunlaştığı ölçüde de artacaktır.

Koli

Kolici, Oluklu mukavvadan üretilen Ambalaj bir maliyet unsuru değil, bir maliyet azaltma aracıdır. Ürün iyi paketlenmediğinden, değerini kaybeder ve hatta iyi tasarlanmış, iyi üretilmiş, yerinde bir paketle kaybolur. Karton kutular ve kutuları daha fazla kağıt multi oluşan bir yada daha fazla oluklu kağıt tutmak için en iyi şekilde paketleme ürünleri bu şekilde üretim ve tüketim arasındaki dağıtım maliyetleri düşürerek, oluklu katman karton oluklu mukavva denir.

Kolici

Oluklu Mukavva, makinesi bu parçaları bağlayarak oluklu mukavva oluşturur. Oluklu kağıt, oluklu kağıt üzerinde 180 ° C’de sıcak su buharı ile işlenir ve 10 40Kg cm basınç altında yivli silindirlerden geçirilir ve simusoidal bir şekil alır. Böylece, kağıt tepeler ve çukurlardan doğar. 1981’den sonrasında sektörde gerçek büyüme görülmektedir. İlk oluklu mukavva kutularının ABD Birleşik Devletleri’nde üretilmesi, standart kutuların Amerikan kutuları olarak adlandırılmasına niçin olur.

Oluklu Mukavva

Sektöre giren firma sayısındaki artış ve mevcut firmaların yeni yatırımlara girmesi sonucunda, sektördeki kapasite ve üretim miktarları kısa sürede artmıştır. Resim çerçevesi armağan kutusu, film setlerinde pencere dekorasyonu olarak kullanıcıya çok yakın bir malzemedir. Türkiye’de, oluklu mukavvanın hammaddesi olan lüzumlu kağıt üretiminin %70’i geri dönüştürülmüş kağıttan kaplanmıştır.Kalan %30 ithal kağıtlardan elde edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here