Webüssü Donanım Yerli ve Milli Mikro İşlemci “ÇAKIL”

Yerli ve Milli Mikro İşlemci “ÇAKIL”

0
253
Yerli ve Milli Mikro İşlemci
Yerli ve Milli Mikro İşlemci "ÇAKIL"

Yerli ve Milli Mikro İşlemci “ÇAKIL”, Hızla artan yerli ve ulusal üretime yenisi eklenir. TÜBİTAK’ın çakıl denilen mikroişlemci gelişimi, yabancı mikroişlemcilerin yerini alacak. Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank. TÜBİTAK’ın Gebze Kampüsü bilgi ve Bilgi Güvenliği Teknolojileri Araştırma Merkezi’nde yeni dönemde tamamlanması beklenen çalışmaları inceledi. Yeni çağda, silah sistemlerinin yerli ve ulusal üretiminin yabancı mikroişlemciler yerine kullanılabileceği doğrulandı.

Yerli ve Milli Mikro İşlemci “ÇAKIL”

Ulusal teknoloji hareketinden sonra, üretilecek her yeni cihaz için derinlik sağlanması gerektiğini belirten. Varank, çip teknolojisinden yerel tesislerle gelişmiş yazılım algoritmalarına kadar. Platformdan alt ana sistemlere kadar hemen hemen her bileşeni üretmek istediklerini belirtti. Bilgi’de stratejik bağımsızlığımız için kritik teknolojiler geliştirilmektedir. Burası büyük bir test altyapısı var. Ulusal savaş uçağının gerçek zamanlı işletim sistemi. Sikh’lerin lazer konumlandırıcısı ve savaş uçağımız tarafından kullanılan akıllı bombalar. Gelişmiş iletişim istihbarat ekipmanları, ulusal güvenlik sistemleri, tüm hava radar sistemleri.

Yerli ve Milli İmkanlarla Geliştirilen Mikro İşlemci: Çakıl

Ar-Ge mühendislerimiz tarafından burada geliştiriliyor. Türkiye’nin 10. ulusal kriptografi sistemi. bir ülke olmayı başardığını belirten. Varank, kripto cihazları Laboratuvarını ziyaret ettikten sonra şunları söyledi: “gurur duyuyoruz. Bu, ulusal güvenliğin temel sütunlarından biridir. Dünyada birkaç ülke bu teknolojiye sahip. 10 Gbit / s veri işleme özelliğine sahiptir. Gelişmiş prototipin performansı tatmin edicidir. Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa varkan, mutfağında bilgi güvenliği konusunda yeni teknolojiler üzerine çalışmalar yaptı.

Silah sistemlerinde milli işlemci kullanılacak: Çakıl

Bilişim ve bilişim güvenliği ileri Teknolojileri Araştırma Merkezi (bilem) TÜBİTAK Gebze kampüsünde Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Varank ziyaret laboratuvarları, silah sistemlerinde kullanılan” çakıl ” Ulusal Mikroelektronik yabancı mikroişlemcilerin yerini alacak. Bakan Varank, bilgem’de Mikroçip tasarımı konusunda gençlere eğitim vereceklerini belirterek. Burada büyüyecek gençler Ulusal teknoloji hareketinin önemli bir parçası olacak dedi. Şu anda birçok askeri ve kamu IP ağında güvenlik sağlayan yeni bir kripto cihazı modelini inceleyen. Varank, 10 Gbit / s verilerini işleme kapasitesine sahip, geliştirilen prototipin performansı ile memnuniyetini dile getirdi.

Silah sistemlerinde milli mikroişlemci “Çakıl” geliyor

Bu projenin çıkışı, top, harç roketleri ve güdümlü füzelere karşı bir hava savunma lazer sisteminin geliştirilmesi olacak. Havadaki tehditler lazerle ortadan kaldırılacak ” dedi. Bilgem, Varank, Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacir, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Bayraktar ve Selçuk Bayraktar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ziyareti sırasında eşlik etti. Ziyaret sırasında Prof. Dr. Hacı Ali, Varank’a mantar çalışmaları hakkında bilgi verdi. Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ülkemizin ulusal işlemcisi. Düşük güç tüketen ve lisans ve satış haklarını tüketen silah sistemlerimizde kullanılan yabancı kaynaklı mikroişlemcilerin yerini alacak şekilde tasarlanmıştır dedi.

Milli mikroişlemci “Çakıl” geliyor

Çakıl taşları” savunma sanayi departmanımız tarafından onaylanmıştır. Şu andan itibaren, ikinci aşamaya geçeceğiz ve mobil cihazlarda kullanılabilen çakıl taşı çok çekirdekli sürümü üzerinde çalışacağız.”sözlerini kullandı. Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı’na göre, bakan Mustafa Varank, Türkiye bilimsel ve teknolojik araştırma Konseyi (TÜBİTAK) Gebze kampüsünde bilişim ve Bilgi Güvenliği Araştırma Merkezi (bilgem) ile bağlantılı. Laboratuvarları ziyaret etti ve yeni teknolojiler üzerinde yürütülen çalışmaları inceledi.

Mikro İşlemci Nedir?

Varank, Prof. Dr. Hacı Ali mantar eserleri hakkında bilgi aldı. Ulusal mikroişlemci “Pebble” hakkında öğrendikten sonra. Varank şunları söyledi:” Ulusal işlemci” Pebble”, hangi silah sistemlerinde kullanılan yabancı kökenli. Mikroişlemciler yerine planlanan, savunma sanayi Başkanlığı tarafından onaylanmıştır. Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı’na göre, bakan Mustafa Varank, Türkiye bilimsel ve teknolojik araştırma Konseyi (TÜBİTAK) Gebze kampüsünde bilişim ve Bilgi Güvenliği Araştırma Merkezi (bilgem). İle bağlantılı laboratuvarları ziyaret etti ve yeni teknolojiler üzerinde yürütülen çalışmaları inceledi.

Mikroİşlemci “Çakıl”

Hızla artan yerli ve ulusal üretime yenisi eklenir. TÜBİTAK’ın çakıl denilen mikroişlemci gelişimi, yabancı mikroişlemcilerin yerini alacak. Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank. TÜBİTAK’ın Gebze Kampüsü bilgi ve Bilgi Güvenliği Teknolojileri Araştırma Merkezi’nde yeni dönemde tamamlanması beklenen çalışmaları inceledi. Yeni çağda, silah sistemlerinin yerli ve ulusal üretiminin yabancı mikroişlemciler yerine kullanılabileceği doğrulandı.

Yerli mikro işlemci “Çakıl”

Ulusal teknoloji hareketinden sonra, üretilecek her yeni cihaz için derinlik sağlanması gerektiğini belirten Varank. Çip teknolojisinden yerel tesislerle gelişmiş yazılım algoritmalarına kadar platformdan. Alt ana sistemlere kadar hemen hemen her bileşeni üretmek istediklerini belirtti.

Kaynak: TÜBİTAK

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here